Ολυμπιακοί Αγώνες-Κωπηλασία: Χρυσός Ολυμπιονίκης ο Στέφανος Ντούσκος

Ο Έλληνας πρωταθλητής Στέφανος Ντούσκος, ο οποίος είχε περάσει στον τελικό με την καλύτερη επίδοση στα ημιτελικά, έκανε μια καταπληκτική κούρσα και με νέο Ολυμπιακό ρεκόρ χάρισε το πρώτο μετάλλιο στην Ελλάδα στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο.

Το πρώτο μετάλλιο στο Τόκιο ήρθε για την Ελλάδα και είναι χρυσό!

Ο Μπορτς και ο Νίλσεν ήταν οι δύο αθλητές που έφυγαν καλύτερα στα πρώτα 500μ. με τον Στέφανο Ντούσκο να περνά τέταρτος, αλλά κοντά στους δύο προπορευόμενους.

Ο Έλληνας πρωταθλητής ανέβασε στροφές και κρατώντας απίστευτα σταθερό ρυθμό δεν άφησε κανένα περιθώριο στον Παγκόσμιο πρωταθλητή, Σβέρι Νίλσεν και κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο.

6. Μ. Γκρισκόνις Λιθουανία 5:10.88

Τα ελληνικά κουπιά είχαν βρεθεί στο βάθρο σε τρεις διαδοχικούς Ολυμπιακούς Αγώνες, από την Αθήνα το 2004 έως και το Λονδίνο το 2012, ενώ στο Ρίο ντε Τζανέιρο το 2016, για λίγο οι Σοφία Ασουμανάκη και Κατερίνα Νικολαϊδου έχασαν το χάλκινο μετάλλιο, αφού ήταν 4ες στο διπλό σκιφ.

Τα τέσσερα Ολυμπιακά μετάλλια της ελληνικής κωπηλασίας:

<Β>2020 ΤΟΚΥΟ
1η Θέση – Απλό σκιφ Ανδρών: Στέφανος Ντούσκος

2012 ΛΟΝΔΙΝΟ
3η θέση – Διπλό σκιφ ελαφρών βαρών γυναικών: Αλεξάνδρα Τσιάβου (Δ.Ν.Ο. Ηγουμενίτσας) – Χριστίνα Γιαζιτζίδου (Ν.Ο. Καστοριάς)

2008 ΠΕΚΙΝΟ
2η θέση – Διπλό σκιφ ελαφρών βαρών ανδρών: Βασίλης Πολύμερος (ΟΣΦΠ) – Δημήτρης Μούγιος (Ν.Ο. Πόρου Τροιζηνίας)

2004 ΑΘΗΝΑ
3η θέση  – Διπλό σκιφ ελαφρών βαρών ανδρών: Βασίλης Πολύμερος (ΟΕΑ-ΝΑΒόλου) – Νίκος Σκιαθίτης (ΟΕΑ-ΝΑΒόλου)

Πηγή: ΑΠΕ-ΜΠΕ